برفک زدن یخچال نشانه چیست؟ + راه حل

برفک زدن یخچال در صورتی که به طور مکرر رخ دهد امری بسیار آزاردهنده است . زیرا این عمل نه تنها مانع از ذخیره درست مواد غذایی می شود بلکه بر عملکرد صحیح دستگاه نیز تاثیر منفی میگذارد و حتی ممکن است باعث خرابی یخچال شود. عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد این مشکل شوند که در این مقاله بهبررسی برخی از آنها پرداخته ایم.

دلایل برفک زدن یخچال چیست؟

1. بالا بودن درجه ترموستات

‏ ترموستات روی یخچال به راحتی قابل جابجایی است، بنابراین میتواند به صورت تصادفی و هنگامی که مواد غذایی را درون یخچال می گذارید و یا آنها را از یخچال خارج می کنید روشن شده و یا تنظیمات آن بهم بخورد .
در صورتی که احساس می کنید یخچال شما به اندازه کافی خنک نیست احتمالاً ترموستات روشن شده است.
درست است که در اکثر یخچال ها روی دستگیره تنظیم ترموستات علامت وجود دارد اما این علامت ممکن است با گذشت زمان محو یا پاک شود. بنابراین، راهی برای اندازه گیری دقیق دمای نشانگر وجود ندارد و ممکن است ترموستات بر روی دمای بیشتر از آنچه که در نظر داشتید تنظیم شده باشد که نه تنها باعث ایجاد برفک در داخل یخچال می شود و مواد غذایی یخ می زنند بلکه باعث مصرف بیشترانرژی وهزینه های بالاتر قبوض میگردد.

علت برفک زدن یخچال و راه حل رفع آن
علت برفک زدن یخچال و راه حل رفع آن

2. نامناسب بودن و یا خراب شدن لاستیک دور درب یخچال

دور درب یخچال توسط یک واشر لاستیکی پوشیده شده است که باعث بسته شدن کامل درب یخچال و مهر و موم آن میشود و از تبادل حرارت بین اتاق و داخل یخچال جلوگیری می کند. در صورتی که این واشر پلاستیکی آسیب دیده و یا پاره شود باعث نشتی هوای داخل یخچال به بیرون می شود، در نتیجه یخچال باید بطور مداوم کار کند تا باعث جبران هوای سرد داخل یخچال شود.
برای آزمایش کردن اینکه آیا برفک داخل یخچال به دلیل خرابی واشر دور درب دستگاه ایجاد شده است یا خیر یک تکه کاغذ را بین درب یخچال و یخچال گذاشته و درب دستگاه را ببندید و سپس سعی کنید که کاغذ را از آنجا بدون آنکه درب یخچال را باز کنید، بیرون بیاورید. اگر کاغذ به راحتی بیرون آید و یادر جای خود قرار نگیرد نشان دهنده خرابی واشر استو باید تعویض شود.

3. کثیف شدن سیم پیچ یا کویل های یخچال

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد برفک درون یخچال می شود کثیف شدن کویل های دستگاه می باشد.
علاوه بر کویل های اواپراتور که در داخل واحد نصب شود مبدل حرارتی و کویل های کندانسور در خارج از یخچال قرار دارند. این سیم پیچ ها باعث می شوند تا مایع مبرد بتواند وظیفه خود که تبادلهگرما است را انجام دهد.
هنگامی که این سیم پیچ ها در معرض گرد و غبار یا خاک قرار می گیرند یخچال را مجبور میکند تا برای حفظ دمای مطلوب ،سخت تر کار کند .متاسفانه این امر گاهی اوقات می تواند منجر به خنک شدن بیش از حد و برفک زدن در داخل یخچال شود. برای جلوگیری از این امر تمیز کردن مرتب کوئل ها ایده آل است.

4. خرابی ترموستات

ترموستات طوری طراحی شده است که در صورت لزوم باعث خنک شدن می شود.
در یخچال به محض دستیابی به دمای تنظیم شده عملکرد دستگاه به طور خودکار متوقف می شود. این امر برای حفظ دمای مطلوب و ثابت ضروری است. هنگامی که ترموستات یخچال خراب شود ممکن است خاموش نشده و به طور مداوم کار کند.

5. مشکلات دمپر

دمپر، قطعه ای در داخل یخچال و فریزر است که برای تنظیم مقدار هوای سرد شده در داخل یخچال مورد نیاز است.
در صورتی که دمپر خراب شود می تواند باعث ایجاد هوای اضافی در داخل یخچال و کاهش دمای تدریجی و ایجاد برفک در داخل دستگاه شود.

نحوه جلوگیری از ایجاد برفک و یخ زدگی در داخل یخچال

– به دماسنج داخل یخچال خود دقت کنید. دمای آن همیشه باید بین ۳۵ تا ۴۲ درجه فارنهایت باقی بماند. اگر دما کمتر از ۳۵ درجه فارنهایت باشد ممکن است در داخل دستگاه برفک ایجاد شده و باعث یخ زدن مواد غذایی نیز شود. در صورت لزوم دما را به صورت دستی تنظیم کنید.

– در صورتی که محفظه فریزر در یخچال دچار یخ زدگی بیش از حد شود، می تواند به داخل یخچال نیز نفوذ کند.
برای یخ زدایی فریزر محفظه آن را خالی کنید و پس از برق کشیدن دستگاه آن را به گرم ترین حالت موجود برگردانید و اجازه دهید که یخ ها ذوب شوند.
برای پاک کردن آب های جمع شده در محفظه فریزر از یک حوله استفاده کنید، همچنین می توانید از سشوار نیز برای سریع تر ذوب شدن یخ ها استفاده کنید.

– فن خنک کننده و سیم پیچ های کندانسور را به طور منظم تمیز کنید.

– از باز کردن مکرر درب دستگاه یا باز ماندن طولانی مدت آن خودداری کنید.
ایجاد برفک در درون یخچال در درجه اول به دلیل ورود هوای گرم به دستگاه ایجاد می شود. برای جلوگیری از این امر سعی کنید درب دستگاه را زیاد باز نکرده و یا آن را برای طولانی مدت باز نگذارید.

– قرار دادن غذاهای داغ یا خیلی گرم در داخل یخچالباعث جمع شدن مقدار زیادی رطوبت درون دستگاه شده و در نتیجه تراکم آن، برفک در داخل یخچال ایجاد می شود. برای جلوگیری از این امر از قرار دادن غذاهای داغ در داخل یخچال خودداری کنید.

Don`t copy text!