ماهان سرویس .

برفک زدن یخچال نشانه چیست؟ + راه حل

برفک زدن یخچال در صورتی که به طور مکرر رخ دهد امری بسیار آزاردهنده است . زیرا این عمل نه تنها مانع از ذخیره درست مواد غذایی می شود بلکه بر عملکرد صحیح دستگاه نیز تاثیر منفی میگذارد و حتی ممکن است باعث خرابی یخچال شود. عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد این مشکل شوند که در این مقاله بهبررسی برخی از آنها پرداخته ایم.

دلایل برفک زدن یخچال چیست؟

1. بالا بودن درجه ترموستات

‏ ترموستات روی یخچال به راحتی قابل جابجایی است، بنابراین میتواند به صورت تصادفی و هنگامی که مواد غذایی را درون یخچال می گذارید و یا آنها را از یخچال خارج می کنید روشن شده و یا تنظیمات آن بهم بخورد .
در صورتی که احساس می کنید یخچال شما به اندازه کافی خنک نیست احتمالاً ترموستات روشن شده است.
درست است که در اکثر یخچال ها روی دستگیره تنظیم ترموستات علامت وجود دارد اما این علامت ممکن است با گذشت زمان محو یا پاک شود. بنابراین، راهی برای اندازه گیری دقیق دمای نشانگر وجود ندارد و ممکن است ترموستات بر روی دمای بیشتر از آنچه که در نظر داشتید تنظیم شده باشد که نه تنها باعث ایجاد برفک در داخل یخچال می شود و مواد غذایی یخ می زنند بلکه باعث مصرف بیشترانرژی وهزینه های بالاتر قبوض میگردد.

علت برفک زدن یخچال و راه حل رفع آن
علت برفک زدن یخچال و راه حل رفع آن

2. نامناسب بودن و یا خراب شدن لاستیک دور درب یخچال

دور درب یخچال توسط یک واشر لاستیکی پوشیده شده است که باعث بسته شدن کامل درب یخچال و مهر و موم آن میشود و از تبادل حرارت بین اتاق و داخل یخچال جلوگیری می کند. در صورتی که این واشر پلاستیکی آسیب دیده و یا پاره شود باعث نشتی هوای داخل یخچال به بیرون می شود، در نتیجه یخچال باید بطور مداوم کار کند تا باعث جبران هوای سرد داخل یخچال شود.
برای آزمایش کردن اینکه آیا برفک داخل یخچال به دلیل خرابی واشر دور درب دستگاه ایجاد شده است یا خیر یک تکه کاغذ را بین درب یخچال و یخچال گذاشته و درب دستگاه را ببندید و سپس سعی کنید که کاغذ را از آنجا بدون آنکه درب یخچال را باز کنید، بیرون بیاورید. اگر کاغذ به راحتی بیرون آید و یادر جای خود قرار نگیرد نشان دهنده خرابی واشر استو باید تعویض شود.

3. کثیف شدن سیم پیچ یا کویل های یخچال

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد برفک درون یخچال می شود کثیف شدن کویل های دستگاه می باشد.
علاوه بر کویل های اواپراتور که در داخل واحد نصب شود مبدل حرارتی و کویل های کندانسور در خارج از یخچال قرار دارند. این سیم پیچ ها باعث می شوند تا مایع مبرد بتواند وظیفه خود که تبادلهگرما است را انجام دهد.
هنگامی که این سیم پیچ ها در معرض گرد و غبار یا خاک قرار می گیرند یخچال را مجبور میکند تا برای حفظ دمای مطلوب ،سخت تر کار کند .متاسفانه این امر گاهی اوقات می تواند منجر به خنک شدن بیش از حد و برفک زدن در داخل یخچال شود. برای جلوگیری از این امر تمیز کردن مرتب کوئل ها ایده آل است.

4. خرابی ترموستات

ترموستات طوری طراحی شده است که در صورت لزوم باعث خنک شدن می شود.
در یخچال به محض دستیابی به دمای تنظیم شده عملکرد دستگاه به طور خودکار متوقف می شود. این امر برای حفظ دمای مطلوب و ثابت ضروری است. هنگامی که ترموستات یخچال خراب شود ممکن است خاموش نشده و به طور مداوم کار کند.

5. مشکلات دمپر

دمپر، قطعه ای در داخل یخچال و فریزر است که برای تنظیم مقدار هوای سرد شده در داخل یخچال مورد نیاز است.
در صورتی که دمپر خراب شود می تواند باعث ایجاد هوای اضافی در داخل یخچال و کاهش دمای تدریجی و ایجاد برفک در داخل دستگاه شود.

نحوه جلوگیری از ایجاد برفک و یخ زدگی در داخل یخچال

– به دماسنج داخل یخچال خود دقت کنید. دمای آن همیشه باید بین ۳۵ تا ۴۲ درجه فارنهایت باقی بماند. اگر دما کمتر از ۳۵ درجه فارنهایت باشد ممکن است در داخل دستگاه برفک ایجاد شده و باعث یخ زدن مواد غذایی نیز شود. در صورت لزوم دما را به صورت دستی تنظیم کنید.

– در صورتی که محفظه فریزر در یخچال دچار یخ زدگی بیش از حد شود، می تواند به داخل یخچال نیز نفوذ کند.
برای یخ زدایی فریزر محفظه آن را خالی کنید و پس از برق کشیدن دستگاه آن را به گرم ترین حالت موجود برگردانید و اجازه دهید که یخ ها ذوب شوند.
برای پاک کردن آب های جمع شده در محفظه فریزر از یک حوله استفاده کنید، همچنین می توانید از سشوار نیز برای سریع تر ذوب شدن یخ ها استفاده کنید.

– فن خنک کننده و سیم پیچ های کندانسور را به طور منظم تمیز کنید.

– از باز کردن مکرر درب دستگاه یا باز ماندن طولانی مدت آن خودداری کنید.
ایجاد برفک در درون یخچال در درجه اول به دلیل ورود هوای گرم به دستگاه ایجاد می شود. برای جلوگیری از این امر سعی کنید درب دستگاه را زیاد باز نکرده و یا آن را برای طولانی مدت باز نگذارید.

– قرار دادن غذاهای داغ یا خیلی گرم در داخل یخچالباعث جمع شدن مقدار زیادی رطوبت درون دستگاه شده و در نتیجه تراکم آن، برفک در داخل یخچال ایجاد می شود. برای جلوگیری از این امر از قرار دادن غذاهای داغ در داخل یخچال خودداری کنید.

دلایل برفک زدن یخچال های بدون برفک (نوفراست)

برفک زدن یخچال های بدون برفک یکی از معضلات این دستگاه ها است.یخچال های بدون برفک همانطور که از نامشان پیداست نیازی به یخ ‌زدایی دستی ندارند، زیرا یک عنصر کوچک در داخل دستگاه قرار داده شده که یخ های ایجاد شده را به طور خودکار ذوب می کند و این کار را بدون تداخل با چرخه خنک کننده طبیعی که برای نگهداری مداوم مواد غذایی در یخچال لازم است ، انجام می‌ دهد.
به عبارت دیگر یخچال های بدون برفک به دستگاه هایی اطلاق می شود که با سیستم های خنک کننده مستقیم و یا به کمک فن ، یخ زدایی خودکار را از روی دیواره های داخلی دستگاه جمع و ذوب می کنند.
یکی از مشکلات شایع و خرابی های این دستگاه ها که کاربران با آنها مواجه بوده و از آن شکایت دارند یخ زدن یا برفک زدن یخچال بدون برفک است که نیاز به بررسی و تعمیر توسط تعمیرکاران ماهر و متخصص دارد.

آیا همه یخچال های جدید بدون برفک هستند؟

برفک اشاره به رطوبتی دارد که در داخل محفظه فریزر دستگاه شناور است و وقتی به اندازه کافی سرد می شود به بلورهای متبلور یخ تبدیل می شود و به دیواره های فریزر می چسبد . هنگامی که درب دستگاه را باز و بسته می کنید این رطوبت وارد فریزر می شود . اکثر یخچال های جدید بدون برفک هستند. این دستگاه ها با افزایش دما، یخ زدگی را در داخل محفظه فریزر از بین برده و مانع از تشکیل برفک در دستگاه می شوند.

آیا یخچال های بدون برفک بازده انرژی بیشتری دارند؟

از آنجایی که یخچال های بدون برفک نیاز به یخ زدایی دستی ندارند و برای رفع مشکلات ناشی از ایجاد لایه های ضخیم یخ در محفظه فریزرهای سنتی تولید شدند می توانند بدون نیاز به یخ زدایی دستی به طور موثر کار کنند . بنابراین این دستگاه ها بازده انرژی بیشتری داشته و یک لوازم خانگی برقی مناسب هستند.

برفک زدن یخچال های بدون برفک
برفک زدن یخچال های بدون برفک

یخچال های بدون برفک چگونه کار می کنند؟

برای یخ زدایی از اواپراتورها محفظه فریزر در یخچال های بدون برفک معمولاً دارای عنصر گرمایش هستند . از این اواپراتورها می توان در یخچال های دو درب بدون برفک نیز استفاده کرد . یک ظرف، آب حاصل از یخ زدگی صفحه سرد و کویل های اواپراتور که ذوب می شود را جمع نموده و سپس تبخیر می کند.
ترموستات محدود کننده یخ زدایی چیزی است که المنت گرمایشی را قبل از افزایش بیش از حد دما در حالی که تایمر هنوز در فاز یخ زدایی است را خاموش می ‌کند.
به عبارت دیگر یخچال بدون برفک دارای سه بخش اساسی است که شامل تایمر ،عنصر گرمایشی و سنسور دما می باشد.
هر ۶ ساعت یا بیشتر تایمر عنصر گرمایش را روشن می کند . این عنصر در بین کویل های فریزر پیچیده شده است و باعث آب شدن یخ از روی کویل ها می شود . هنگامی که تمام یخ ها ذوب شدن سنسور دما افزایش دمای بیش از ۳۲ درجه فارنهایت را حس نموده و عنصر گرمایش را خاموش می‌کند.

دلیل برفک زدن یخچال بدون برفک چیست؟

دلایل زیادی وجود دارند که می ‌توان آنها را علت برفک زدن یخچال بدون برفک دانست . برخی از این دلایل شامل موارد زیر می باشند.
– بالا بودن دمای ترموستات
– خراب شدن لاستیک های درزگیر دور درب یخچال
– کثیف شدن کویل های کندانسور
– خراب شدن ترموستات یخچال
– به وجود آمدن مشکلاتی در دمپر یخچال

آیا نیاز است یخچال بدون برفک را یخ زدایی کنید؟

یخچال فریزر بدون برفک با یک فن اتوماتیک کار می کند که به حذف هوای گرم از محفظه فریزر کمک نموده و از تجمع یخ جلوگیری می کند . استفاده از این دستگاه ها به شما کمک می کنند تا در زمان صرفه جویی کنید و بتوانید زندگی آسان تری را تجربه کنید ، زیرا نیاز به یخ زدایی از دستگاه را ندارید .همچنین لازم نیست فریزر را یخ زدایی کنید ،اگرچه ممکن است هنوز هم تراکم و تجمع رطوبت وجود داشته باشد .
این فناوری جدید بسیار عالی است زیرا هیچ یخ و برفکی در یخچال و محفظه فریزر وجود ندارد و دائما هوای خنک در اطراف هر دو محفظه یخچال و فریزر به گردش در می آید.

مزایای استفاده از یخچال های بدون برفک چیست؟

مزیت اصلی این دستگاه ها این است که دیگر هیچ برفک و یخی بر روی مواد غذایی خود مشاهده نخواهید کرد و بر روی دیواره یخچال نیز اثری از برفک نخواهد بود و نیاز به یخ زدایی یخچال نبوده و کار با این دستگاه بسیار راحت است.
به دلیل عدم وجود رطوبت زیاد در این دستگاه ها می توانید محصولات غذایی خود را برای مدت طولانی تری نگه دارید. همچنین یخچال های بدون فر برفک به شما کمک میکند که داخل دستگاه را تمیز نگه داشته و از راندمان بالای دستگاه لذت ببرید.
از جمله مزایای دیگر این دستگاه ها می توان به نگهداری آسان آنها اشاره نمود.
از نظر بزرگ بودن و جدادار بودن نیز این دستگاه ها بسیار بزرگ و جادار بوده و برای خانواده های پرجمعیت مناسب هستند.

ماهان سرویس مرکز تخصصی تعمیر یخچال و فریزر در کرج

برای تعمیر انواع یخچال های ایرانی و خارجی در کرج و مناطق اطراف ، کافی است با ماهان سرویس تماس بگیریئ.
تعمیر یخچال در منزل با اعزام فوری تکنسین های مجرب با گارانتی انجام می شود.
mahan karaj call