ماهان سرویس .

5 علت بوی بد ماشین ظرفشویی

علت بوی بد ماشین ظرفشویی بعد از خالی کردن ماشین ظرفشویی و  پایان چرخه شستشو و استشمام بوی بدی همانند بوی ماهی از ظروف و یا بو گرفتن داخل ماشین ظرفشویی چندان غیر معمولی نیست . با توجه به اینکه ماشین ظرفشویی یکی از دستگاه های کاربردی در هر آشپزخانه ای است در صورتی که بوی بدی از آن به مشام برسد گذراندن وقت در آشپزخانه را سخت نموده و ممکن است شما را وادار به شستشوی دوباره ظروف با دست کند.
حتی بهترین ماشین ظرفشویی هم می تواند در صورت نگهداری نکردن درست از آن بد بو شود ، بنابراین باید بدانید که محتمل ترین گزینه ها برای ایجاد بوی بد در ماشین ظرفشویی چه چیزهایی هستند و چگونه می توان آنها را رفع نمود.

علت بوی بد ماشین ظرفشویی و نحوه رفع آن

1. کثیف شدن فیلتر های دستگاه

شایع ترین دلیل بوی بد ماشین ظرفشویی کثیف شدن فیلترهای آن است. به طور معمول یک ماشین ظرفشویی بدبو نیاز به تمیز کردن دارد . بنابراین شاید از زمانی که فیلتر آن را بیرون آورده و توسط اسکراب آن را تمیز کنید این بو برطرف شود .
برخی از افراد ممکن است ندانند که یک فیلتر قابل جابجایی در ماشین ظرفشویی آنها وجود دارد، زیرا در ماشین های ظرفشویی جدید فیلترهایی وجود دارد که بقایای مواد غذایی را به خود گرفته و بنابراین باید هر چند وقت یکبار به طور کامل تمیز شود.
اگر نمی دانید که این فیلتر در کجای ماشین ظرفشویی شما قرار دارد تا آن را برداشته و تمیز کنید، فقط کافیست دفترچه راهنمای کاربر دستگاه خود را بررسی کنید . این فیلتر معمولاً در قسمت پایینی درام شستشوی دستگاه قرار داشته و با چرخاندن از جای خود خارج می شود.

2. چسبیدن مواد غذایی در قسمت های دیگر دستگاه

بقایای مواد غذایی همچنین می ‌تواند سبد ظروف و نازل های اسپری آب پاش دستگاه را مسدود کنند. برای تمیز کردن این قطعات می توانید از یک مسواک استفاده کنید.
بسیاری از افراد از اینکه ظروف خود را قبل از در ماشین ظرفشویی آبکشی کنند بدشان می آید، زیرا آن را یک کار اضافی می‌دانند اما حتی بهترین ماشین های ظرفشویی مدرن نیز نمی توانند با تجمع مداوم تکه های مواد غذایی کنار بیایند . اگر از آبکشی ظروف قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی بدتان می آید حداقل تمام مواد غذایی چسبیده شده روی ظروف را با یک دستمال کاغذی از روی آن پاک کنید.

5 علت بوی بد ماشین ظرفشویی
5 علت بوی بد ماشین ظرفشویی

3. سیستم تصفیه آب ماشین ظرفشویی مقصر اصلی بوی بد دستگاه است.

اگر ماشین ظرفشویی شما به طور کلی تمیز بوده و آن را به خوبی نگهداری می ‌کنید اما باز هم بوی بدی از آن به مشام می رسد یک دلیل بالقوه این بوی بد عالی نبودن یا خوب کار نکردن فیلتر آب داخلی دستگاه است.
همه ماشین های ظرفشویی فیلتر آب ندارند، اما اگر ماشین ظرفشویی شما دارای فیلتر آب است و مدت زیادی است که این فیلتر در داخل دستگاه وجود دارد دیگر نمی تواند مواد معدنی موجود در آب سخت را که باعث ایجاد رسوب آهک می‌شوند و لوله ها و سایر قسمت های دستگاه شما از جمله پمپ را مسدود می کند، فیلتر کند . در نتیجه این فیلتر با رسوبات آهک مسدود شده و ممکن است باعث ایجاد بوی بد در داخل ماشین ظرفشویی شوند ، بنابراین باید این فیلتر تعویض شود.

4. نصب نشدن درست ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات وصل نشدن درست شیلنگ تخلیه باعث سرازیر شدن آب کثیف به سمت پایین درام ماشین ظرفشویی شده و در کف در آن قرار گرفته و بوی بدی ایجاد کند . این مشکل بیشتر در ماشین های ظرفشویی که نسبتاً نو هستند اما بوی بدی می دهند، شایع است.
اگر متوجه نشدید کدام شیلنگ کجا می رود باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید تا بررسی کند که آیا شیلنگ ها به درستی وصل شده اند یا خیر.

5. نشتی آب از ماشین ظرفشویی

اگر به نظر می رسد که ماشین ظرفشویی شما مشکلی ندارد اما همچنان بوی بد از ماشین ظرفشویی به مشام می رسد ممکن است دستگاه مشکل جدی تری مانند نشتی آب داشته باشد.
به طور کلی هنگامی که ماشین ظرفشویی نشتی آب دارد تا زمانی که این آب از زیر ماشین ظرفشویی به بیرون نریزد مورد توجه قرار نمی گیرد.
یکی از دلایل رایج نشتی آب از ماشین ظرفشویی گرفتگی های جزئی است که باید برطرف شوند تا مشکل بوی بد دستگاه حل شود.

چرا ظروف بعد از چرخه شستشو در ماشین ظرفشویی بوی بدی می دهند؟

این یک مشکل بسیار ناخوشایند است که معمولاً به دلیل مشکل مسیر آب یا گرفتگی های جزئی در دستگاه ظاهر می شود . ماشین ظرفشویی که به درستی تخلیه نمی شود دارای آب راکدی در داخل درام است که توسط دستگاه در حین کار بازیافت می شود و بوی کهنگی یا گندیدگی ایجاد می کند . برای از بین بردن این بوی بد کافیست دستگاه خود را به صورت خالی و توسط قراردادن یک فنجان سرکه داخل آن روشن کنید.

دلیل ایجاد بوی تخم مرغ گندیده از ماشین ظرفشویی چیست؟

جدا از مشکل گرفتگی فیلتر در صورتی که ماشین ظرفشویی شما بوی تخم مرغ فاسد یا بوی گوگرد مانند می‌ دهد ممکن است شیلنگ تخلیه با زباله ها و موادغذایی مسدود شده باشد . بنابراین باید این شلنگ را جدا کنید و گرفتگی و انسداد آن را برطرف کنید. همچنین گاهی اوقات بوی تخم مرغ های فاسد در ماشین ظرفشویی به دلیل گیر کردن مواد غذایی در لاستیک های درزگیر دور درب دستگاه است . ذرات مواد غذایی می توانند در طول زمان بر روی این لاستیک ها جمع شده و منجر به بوی بدی می شوند ، بنابراین توصیه می شود این لاستیک ها را به صورت دوره‌ای با آب گرم کاملاً تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *