ماهان سرویس .

3 راه خانگی جرم گیری و  رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

جرم گیری و  رسوب زدایی ماشین ظرفشویی یکی از کارهایی است که برای افزایش طول عمر و عملکرد صحیح دستگاه باید انجام داد. بالا بودن سختی آب باعث خرابی بسیاری از لوازم خانگی می شود و ماشین ظرفشویی نیز از این امر مستثنی نیست . اگر متوجه لکه های سفید روی لیوان های خود پس از شستشو توسط ماشین ظرفشویی شدید احتمالاً زمان آن رسیده است که رسوب زدایی از ماشین ظرفشویی را انجام دهید.
ماشین ظرفشویی یکی از دستگاه های کاربردی در هر آشپزخانه‌ای است که توانایی شستشوی سریع، کارآمد و موثر مقادیر زیادی از ظروف، قابلمه، لیوان و قاشق و جچنگال را داشته و توانسته است شایستگی‌های خود را حتی برای استفاده در آشپزخانه های تجاری نیز ثابت کند.
علت اصلی بسیاری از مشکلات در این دستگاه‌ها نیز عدم مراقبت و تمیز نکردن این دستگاه در فواصل منظم طبق دستورالعمل های سازنده است.

همه چیز در مورد نحوه جرم گیری و  رسوب زدایی ماشین ظرفشویی

آب سخت چیست؟

آب اغلب دارای سطوح بالای منیزیم و کلسیم است که معمولاً قبل از ارسال به لوله کشی برای استفاده از آب جمع آوری می ‌شوند . در صورتی که رسوبات معدنی در آب بیش از حد باشند این آب در وسایلی مانند ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی بر روی ظروف و لباس ها بقایای گچی و رسوب آهکی باقی می گذارد و با گذشت زمان تجمع این مواد معدنی بر کارایی دستگاه تاثیر می گذارد.
اولین علامت سختی آب این است که متوجه شوید ظروف پس از پایان چرخه شستشو در ماشین ظرفشویی تمیز نشده،، کدر و یا رگه دار هستند، زیرا مواد شوینده در آب سخت کف نمی کنند.
علامت دوم ظاهر شدن پوسته سفید بر روی بازوهای آب پاش و کف ماشین ظرفشویی است.

چگونه تجمعات حاصل از آب سخت در ماشین ظرفشویی را از بین ببریم؟

چند راه ساده برای رسوب زدایی از ماشین ظرفشویی و از بین بردن لکه های ناشی از آن وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند :

1. استفاده از اسید سیتریک برای تجمع کلسیم در ماشین ظرفشویی

برای از بین بردن تجمعات کلسیم در ماشین ظرفشویی خود سعی کنید از یک محلول ساده و طبیعی مانند آبلیمو که دارای اسید سیتریک است، استفاده کنید در صورتی که دستگاه شما استیل است به جای اسید سیتریک از سرکه سفید استفاده کنید.
آبلیمو را در یک ظرف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی ریخته و در قفسه پایینی دستگاه قرار دهید ، سپس ماشین ظرفشویی را روشن نموده و آن را بر روی چرخه معمولی بگذارید تا به آرامی ظرف را پر نموده و در عین حال آبلیمو در سرتاسر دستگاه پراکنده شود.
استفاده از آب لیمو در چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی علاوه بر رسوب زدایی از دستگاه باعث از بین رفتن لکه های ایجاد شده ناشی از آب سخت بر روی ظروف می‌شود و شما با این افزودنی ساده می توانید ظروف خود را درخشان کنید.

2. پاک کردن تجمعات حاصل از آب سخت در ماشین ظرفشویی توسط سرکه سفید

سرکه سفید یک مایع اسیدی با کاربردهای فراوان است که برای از بین بردن تجمع آب سخت در ماشین ظرفشویی حتی اگر از نوع فولاد ضد زنگ نیز باشد به خوبی عمل می ‌کند.
سرکه سفید می تواند در طی چرخه شستشوی استاندارد مواد معدنی موجود در ماشین ظرفشویی را تجزیه و حل کند. استفاده از این ماده برای تمیز کردن انسداد و گرفتگی شیلنگ های تخلیه دستگاه نیز مفید است ، کافی است یک فنجان سرکه سفید را در یک ظرف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی ریخته و آن را روی قفسه های بالایی ماشین ظرفشویی خود قرار دهید سپس درب دستگاه را بسته و از چرخه معمولی برای پخش سرکه در داخل دستگاه ها استفاده کنید . سرکه سفید چربی و ذرات غذا را شکسته و رسوبات آب سخت را نیز حل می کند.
پس از اتمام چرخه داخل دستگاه را از نظر لکه بررسی کنید و بازوهای اسپری را توسط یک خلال دندان از نظر انسداد بررسی نموده و سوراخ های کوچک آن را با خلال دندان تمیز کنید تا هرگونه تجمعی از بین برود.
در انتها درب دستگاه را باز بگذارید تا داخل آن کاملاً خشک شود.

3. استفاده از بوراکس برای رسوب زدایی از ماشین ظرفشویی

بوراکس یک پاک کننده همه کاره است که استفاده از آن به عنوان یک ماده تمیز کننده عالی برای از بین بردن رسوبات معدنی در ماشین ظرفشویی ایده آل است.
بوراکس نهد تنها برای رسوب زدایی از ماشین ظرفشویی استفاده می شود بلکه یک شوینده مناسب نیز است.
برای استفاده از بوراکس، داخل یک بطری اسپری آب داغ ریخته و آن را به داخل ماشین ظرفشویی اسپری کنید تا کاملاً خیس شود سپس بوراکس را به داخل ماشین ظرفشویی ریخته و از یک برس برای تمیز کردن سطوح داخل ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
هنگامی که از تمیزی دستگاه خود راضی شدید درب آن را بسته و یک چرخه معمولی را اجرا کنید تا کاملاً تمیز شود.

چگونه المنت حرارتی ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

المنت حرارتی ماشین ظرفشویی نیاز به تمیز کردن دوره‌ای دارد تا اطمینان حاصل شود که ماشین ظرفشویی به درستی کار می کند. آبلیمو یک پاک کننده ایمن و ملایم است که معجزه می کند و رسوبات آهکی ماشین ظرفشویی و رسوبات ناشی از آب سخت را از بین می ‌برد.
با برداشتن هر دو قفسه از داخل ماشین ظرفشویی و کنار گذاشتن آنها دسترسی به المنت حرارتی آسان می شود . این عنصر گرمایش در قسمت پایین وان ماشین ظرفشویی قرار داشته، به رنگ خاکستری بوده و شکل نعل اسب دارد.
آب لیمو را در یک ظرف کوچک ریخته و سر یک مسواک را در این مایع فرو کنید و تمام سطح المنت حرارتی را به آرامی با مسواک پاک کنید تا رسوبات خشک شده از بین بروند . در انتها درب ماشین ظرف شویی را بسته و یک چرخه معمولی را اجرا کنید تا باقیمانده مواد نیز کاملاً پاک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *