ماهان سرویس .

6 علت خنک نکردن یخچال

گاهی اوقات ممکن است مانند هر روز درب یخجال خود را باز کنید اما متوجه شوید که محفظه داخل یخچال گرم است، محصولاتی مانند کره خراب شده یا ذوب شده اند یا خود تجهیزات مشکلی را با یک چراغ سیگنال (معمولا قرمز) روی صفحه کنترل یا یک کد خطا در صفحه نمایش گزارش می دهد. در این حالت، اساساً کاربران در صورت خنک نکردن یخچال با دو وضعیت مواجه می شوند:
– محفظه یخچال خنک نمی شود، اما فریزر کار می کند.
– یخچال خنک نمی شود و فریزر نیز یخ نمی زند.
در این مقاله هر دو گزینه را بررسی خواهیم کرد.

دلایل خنک نکردن یخچال

دلیل آن، به احتمال زیاد، این است که زمان بسیار کمی از روشن شدن گذشته است. به طور معمول، یخچال مدت 5 ساعت تا یک روز طول می کشد تا به دمای مورد نظر برسد. در عین حال، باید درک کرد که اگر بلافاصله غذا را در یخچال قرار دهید، تنظیم دما در محفظه ها زمان بیشتری می برد. پس صبر کنید. اگر یک روز پس از روشن کردن ، دما بالاتر از حد معمول باقی بماند، احتمالاً یک نقص کارخانه است. اما، طبق آمار، این اتفاق بسیار نادر است. اگر باز هم این اتفاق افتاد، با فروشگاهی که تجهیزات را خریداری کرده‌اید، تماس بگیرید تا یخچال را با یخچال جدید تعویض کنید.

در صورت خنک نکردن یخچال ، خودتان چه کاری می توانید انجام دهید؟

گاهی اوقات دلیل افزایش دمای یخچال که قبلاً به درستی کار می کرد، در خود دستگاه نیست. بنابراین قبل از تماس با ماهان سرویس نکات زیر را بررسی کنید.

– آیا در آپارتمان یا خانه برق وجود دارد؟ ممکن است برق قطع باشد در این صورت باید منتظر وصل شدن برق بمانید.
– آیا محفظه یخچال خاموش است؟ در برخی از مدل های یخچال، محفظه یخچال ممکن است بصورت تصادفی تصادفی یا توسط یکی از اعضای خانواده خاموش شده باشد . تنظیمات را بررسی کنید و در صورت لزوم، محفظه را روشن کنید.
– آیا پریز برق سالم است؟ اگر هر دو محفظه – هم یخچال و هم فریزر – یخ نزنند، ممکن است تجهیزات برق دریافت نکنند. یخچال را از پریز جدا کرده و یک وسیله برقی دیگر را وصل کنید. اگر کار نکرد، دلیل آن خرابی پریز است. برای تعمیر با یک برقکار تماس بگیرید.
– گاهی اوقات ماژول های کنترل یخچال در اثر نوسانات برق دچار اختلال می شوند. در این حالت، لازم است با کشیدن دو شاخه از پریز، تجهیزات را به مدت 10-15 دقیقه از برق جدا کنید. اگر بعد از روشن کردن یخچال به طور معمول شروع به کار کرد، یک بار خراب شده او شما با موفقیت با آن مقابله کردید.

6 علت خنک نکردن یخچال
6 علت خنک نکردن یخچال

مشکلات احتمالی زمانی که یخچال خنک نمی شود اما فریزر به درستی کار می کند ، کدامند؟

1. خرابی سیستم یخ زدایی اواپراتور در یخچال های No Frost

سیستم یخ زدایی مجموعه ای از واحدها است که یخچال را به صورت خودکار یخ زدایی می کند. واحد اصلی یک المنت است که در اواپراتور تعبیه شده است. المنت توسط یک تایمر روشن می شود و یخ زدگی ایجاد شده روی اواپراتور را آب می کند. اگر یخ زدایی با شکست مواجه شود، المنت گرمایشی روشن نمی شود و اواپراتور با یخ بیش از حد روبرو می شود. پس از مدتی، یخ کانال هایی را که از طریق آن هوای سرد به داخل محفظه یخچال دمیده می شود، مسدود می کند و محفظه یخچال خنک شدن را متوقف می کند.

2. یک یا چند واحد از سیستم یخ زدایی که ممکن است خراب شود ، عبارتند از:

– سنسور یخ زدایی
– فیوز
– تایمر یخ زدایی

3. خرابی در سیستم یخ زدایی رایج ترین دلیل سرد نشدن یخچال No Frost است.

در نتیجه این مشکل ، موتور یخچال تقریباً بدون خاموش شدن کار می کند، اما خود یخچال خنک نمی شود. در این صورت محفظه یخچال گرم است و یخ در دیواره پشتی فریزر تشکیل می شود. در برخی مدل‌ها، چراغ نشان‌دهنده دمای بالا در محفظه یخچال ممکن است چشمک بزند یا روشن شود و یک سیگنال هشدار مانند صدای جیر جیر شنیده می‌شود.

4. خنک نشدن یخچال بدلیل خرابی فن در مدل های No Frost

فن در یخچال های دارای سیستم یخ زدایی No Frost هوای سرد را از فریزر به محفظه یخچال هدایت می کند. اگر موتور فن بسوزد یا تیغه ها قطع شود، گردش هوا مختل می شود. در نتیجه محفظه یخچال گرم می شود و باعث می شود که یخچال خنک نشود اما فریزر کار کند. ممکن است زنگ هشداری به صدا در آمده باشد که نشان دهنده افزایش دما در محفظه یخچال است. صدای معمولی فن شنیده نمی شود و موتور تقریباً بدون توقف کار می کند.

5. خرابی ترموستات محفظه یخچال در مدل های دارای کنترل الکترومکانیکی و دو ترموستات

در مدل های دارای کنترل الکترومکانیکی، دمای محفظه یخچال با استفاده از ترموستات کنترل می شود. اگر این مجموعه آسیب ببیند و فشار دم کم شود یا کنتاکت های داخل ترموستات آسیب دیده باشند موتور فرمان روشن شدن را دریافت نمی کند و در محفظه ای که ترموستات مسئول آن است، دما شروع به افزایش می کند در نتیجه باعث خنک نشدن یخچال می شود.
در این گونه موارد ترموستات معیوب باید با ترموستات جدید تعویض شود.

6. نشت فریون در یخچال دو موتوره

خنک شدن در یخچال به دلیل حرکت فریون در طول مدار اتفاق می افتد. در مدل های دارای دو کمپرسور، دو مدار نیز وجود دارد که یکی برای خنک کردن فریزر طراحی شده است و دومی برای خنک کردن محفظه تبرید. هنگام عبور از لوله های با قطرهای مختلف، فریون منقبض و منبسط می شود که در نتیجه گرما از محفظه ها گرفته می شود. در صورت نقض سفتی سیستم، یخچال ظرفیت خنک کنندگی خود را از دست می دهد. به عنوان یک قاعده، نشت در اتصالات قفل یا اواپراتور باعث می شود که
با تبخیر مبرد، موتور شروع به کار طولانی تری کند. اما دمای یخچال همچنان در حال افزایش است. بعد از تمام شدن مبرد، موتور محفظه یخچال خاموش می شود و دیگر اصلا روشن نمی شود.
در نتیجه محفظه یخچال به خوبی خنک نمی شود. موتور محفظه یخچال بدون توقف کار می کند و سپس به طور کامل خاموش می شود. نمایشگر ممکن است پیام هشداری را نشان دهد که دمای بالا در محفظه یخچال را نشان می دهد اما فریزر در حالت عادی کار می کند.

برخی دیگر از نقص ها عبارتند از : خرابی رله راه اندازی موتور محفظه تبرید در مدل دو کمپرسور، سوختن واحد کنترل (کنترل کننده الکترونیکی) ، خرابی شیر برقی در یخچال های تک کمپرسور ، مسدود شدن لوله مویرگی در مدل های دارای دو موتور

اشکالات احتمالی زمانی که هم یخچال خنک نمی شود و هم فریزر یخ نمی زند :

– خرابی موتور کمپرسور در یخچال با یک موتور
– خرابی سنسور دما در مدل های با کنترل الکترونیکی
– خرابی ترموستات در مدل های با کنترل الکترومکانیکی و یک ترموستات
– نشت فریون در یخچال و فریزر با یک کمپرسور
– لوله مویرگی مسدود شده در یخچال با یک کمپرسور
– آسیب دیدن سیم برق یا دوشاخه
– خرابی رله راه اندازی موتور در مدل های تک کمپرسور یخچال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *