ماهان سرویس .

ترفندهای رفع بوی بد ماشین لباسشویی

در صورتی که پس از شستشوی لباس ها توسط ماشین لباسشویی، لباس ها بوی بدی می دهند احتمالا این مشکل از دستگاه است و برای رفع بوی بد ماشین لباسشویی باید کارهای مختلفی انجام شود.
در این مقاله چند دلیل مختلف را بررسی کردهایم که چرا ماشین لباسشویی شما بوی نامطبوعی میدهد و چگونه می توانید از شر این بوها خلاص شوید و آنها را از بین ببرید تا دفعه بعد که لباس های شسته شده را از داخل دستگاه بیرون می آورید بوی خوش مواد شوینده از آنها به استشمام برسد.

چرا ماشین لباسشویی بوی بدی می دهد؟

قبل از اینکه بوی بد دستگاه را از بین ببرید ابتدا باید مشخص کنید که منبع این بو و علت آن چیست. در اینجا چند دلیل اصلی برای بوی بد ماشین لباسشویی آورده شده است که شامل موارد زیر می باشند :

– ماشین لباسشویی بوی فاضلاب می دهد.

اگر بوی فاضلاب از ماشین لباسشویی به مشام می رسد مهم است که فورا آن را برطرف کنید، زیرا گازهای فاضلاب به طور بالقوه خطرناک هستند .
هنگامی که دستگاه بوی فاضلاب میدهد لزوماً ناشی از فاضلاب نیست اما اگر بعد از تمیز کردن دستگاه هنوز هم بوی بدی داشت به احتمال زیاد از فاضلاب بیرون می آید. ممکن است گازهای فاضلاب از لوله های زیرزمینی فاضلاب وارد دستگاه شما شوند.

رفع بوی بد ماشین لباسشویی
رفع بوی بد ماشین لباسشویی

– به مشام رسیدن بوی تخم مرغ گندیده از ماشین لباسشویی

بوی تخم مرغ فاسد یا در اثر رشد باکتری در اثر خاک ،کپک و یا باقی ماندن صابون و مواد شوینده در دستگاه ایجاد می شود. این مشکل همچنین ممکن است ناشی از نشت گاز که بوی تند یا گوگرد مانندی دارد ایجاد شود.

– ایجاد بوی کپک و رطوبت از دستگاه

بوی کپک و رطوبت در اثر تجمع آب و گرما در داخل ماشین لباسشویی ایجاد می شود. در صورتی که آب در داخل دستگاه ، واشر ها یا شکاف های موجود در ماشین لباسشویی وجود داشته باشد ،می تواند منجر به ایجاد بوی کپک یا رطوبت از دستگاه شود.
حتی ممکن است یک جوراب مرطوب یا چیزهای دیگر در واشر لاستیکی دستگاه گیر کرده و منجر به ایجاد این بو شده باشد.

– ماشین لباسشویی بوی سوختگی می دهد.

مشخص کردن علت به مشام رسیدن بوی سوختگی از دستگاه بدون سرویس کردن دشوار است به احتمال زیاد به دلیل خرابی یکی از قسمت های داخلی ایجاد شده است می توانند شامل خرابی موتور، پمپ، کوپلینگ ،محرک تسمه یا سایر قطعات الکتریکی باشد. همچنین ممکن است بوی سوختگی به جای دستگاه از دو شاخه یا سوکت ناشی شود.
در صورتی که متوجه بوی سوختگی از ماشین لباسشویی خود شدید ، دستگاه را از برق کشیده و دیگر به آن دست نزنید و از یک تعمیر و سرویس کار ماهر کمک بگیرید.

چگونه بوی بد ماشین لباسشویی را از بین ببریم؟

هیچ چیز آزار دهنده تر از بوی بد ماشین لباسشویی که باعث ایجاد بوی بد در لباسهای شسته شده میشود ، نیست.اما راه کارهای آسان و موثر برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند:

– استفاده از محلول سرکه و آب

استفاده از محلول سرکه و آب برای تمیز کردن ماشین لباسشویی یکی از راههای ایده آل برای از بین بردن بوی بد دستگاه می باشد. بدین منظور مقدار مساوی از سرکه سفید و آب مقطر را در یک بطری اسپری ریخته و در صورت تمایل ده قطره اسانس مورد علاقه خود را نیز اضافه کنید.
سپس محلول را به تمام قسمت های داخل ماشین لباسشویی اسپری کنید . اطراف و داخل چین های واشر لاستیکی دور درب دستگاه را فراموش نکنید.
یک پارچه مرطوب برداشته و قسمت های داخلی دستگاه را توسط این پارچه خوب مالش دهید و همین کار را در قسمت های بیرونی و درب دستگاه نیز انجام دهید. این کار به خلاص شدن از شر انواع بوی بد ناشی از کپک، رطوبت و بوی تخم مرغ گندیده منجر می شود.

– لوله ها را تمیز کنید.

گرفتگی یا کثیف شدن لوله ها می تواند منجر به ایجاد بوی بد به ویژه بویی شبیه به فاضلاب شود . چند لوله وجود دارد که باید روی تمیز کردن آنها کار کنید.
ابتدا باید دریچه P را تمیز کنید. بسادگی یک گالن آب را روی این لوله بریزید تا بوهای بد از بین بروند.
در صورتی که بو باقی بماند باید با لوله کش تماس بگیرید. لوله دیگری که باید تمیز شود لوله تخلیه است. برای خارج کردن این لوله باید با یک لوله کش تماس بگیرید تا با استفاده از فاضلاب آن را پاکسازی کند.

در نهایت ممکن است لازم باشد لوله خروجی مسدود شده را تمیز کنید برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

– با یک لوله کش و متخصص در این زمینه تماس بگیرید. با این حال اگر در مورد این نوع کارها تجربه داشته و یا آموزش دیده اید به پشت بام رفته و با استفاده از چراغ قوه داخل لوله هواکش را نگاه کنید.
– هر چیزی را که باعث انسداد آشکار لوله شده است مانند لانه پرنده ها، برگ یا سایر موارد را بیرون بیاورید.
– اگر بیرون کشیدن مواردی که باعث انسداد در لوله شده با دست سخت است از یک بزار دسته بلند مانند طی استفاده کنید.

– مخزن مواد شوینده را تمیز کنید.

مخزن مواد شوینده در ماشین لباسشویی به ندرت به طور کامل خشک می شود. به همین دلیل محل مناسبی برای رشد باکتری و کپک ها است.
برای تمیز کردن این مخزن در صورت امکان باید کشوی موادد شوینده را از جای خود خارج کنید و آن را داخل یک ظرف پر شده از آب داغ و مواد شوینده به مدت یک ساعت قرار دهید.
از یک مسواک قدیمی برای پاک کردن مواد چسبیده به کشو استفاده کنید.
برای تمیز کردن گرد و خاک محفظه داخلی پشت کشو از یک پاک کننده لوله استفاده کنید.
پس از انجام تمام موارد بالا کشو را کاملاً خشک نموده و قبل از قرار دادن مجدد در جای خود از یک پاک کننده سطح یا سرکه برای پاک کردن شکاف هایی که کشو در آنها قرار می گیرد استفاده کنید.

– لگن ماشین لباسشویی را تمیز کنید.

مهمترین مرحله برای از بین بردن بوی بد ماشین لباسشویی تمیز کردن عمیق لگن دستگاه است که می تواند باعث از بین رفتن باکتری ها ،کپک ها و سایر عواملی که باعث ایجاد بوی نامطبوع از دستگاه شدهاند، شود.
شما می توانید یک فنجان سرکه را به طور مستقیم در لگن دستگاه در ماشینهای لباسشویی بار از بالا ریخته و یا آن را به کشوی مواد شوینده ر دستگاه های بار جلو اضافه کنید. دستگاه را بر روی یک چرخه داغ طولانی تنظیم کنید و اجازه دهید که دستگاه بصورت خالی کار کند.
در انتها درب دستگاه را به مدت ۲۰ دقیقه باز بگذارید تا داخل لگن دستگاه کاملاً خشک شود و این کار را حداقل ماهی یک بار انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *