5 روش برای رفع خط و خش ال سی دی تلویزیون

صفحه  ال سی دی یک دستگاه نوری است که از کریستال مایع کوچک ساخته شده و بین دو صفحه شیشه ای قرار گرفته است.
از این نوع صفحه نمایش ها همه ما روزانه استفاده های زیادی می کنیم. ال سی دی که جایگزین نمایشگرهای اشعه کاتدی یا CRT شده و بطور معمول در تلفن های هوشمند،صفحه نمایش لپ تاپ، مانیتور کامپیوتر و تلویزیون استفاده شده است.

توجه : تعمیر تلویزیون در ماهان سرویس انجام ” نمی شود “.
جنبه منفی اکثر صفحه های ال سی دی این است که ماده کریستال مایع شکننده بوده و می تواند دچار ترک خوردگی یا خط و خراش روی صفحه شود.
ایجاد خط و خراش بر روی ال سی دی که می تواند شکستن آن را تسهیل کند و باعث سوزاندن پیکسل و خراب شدن دائمی صفحه نمایش شود یک تهدید جدی برای این صفحات است.
اما روش ها و راه حل هایی برای رفع خط و خش ال سی دی تلویزیون ، وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها پرداخته ایم.

از بین بردن خط و خش روی ال سی دی تلویزیون
از بین بردن خط و خش روی ال سی دی تلویزیون

نحوه رفع خط و خش ال سی دی تلویزیون

1. حذف خط و خراش روی ال سی دی توسط وازلین

برای از بین بردن خط و خراش روی ال سی دی توسط وازلین ابتدا باید صفحه ال سی دی را با یک پارچه میکرو فیبر کاملا تمیز کنید، سپس مقدار کمی از وازلین را بر روی خط و خراش ایجاد شده روی ال سی دی ریخته و با پارچه به آرامی روی آن را مالش دهید و وازلین اضافه را پاک کنید.
دقت کنید که هنگام حرکت پارچه بر روی صفحه ال سی دی، وازلینی که خراش را پر می کند از بین نبرید.
در صورتی که خط و خراش زیاد نباشد توسط وازلین به خوبی پر می شود . در برخی موارد ممکن است لازم باشد که به صورت دورهای وازلین روی خراش اعمال شود، زیرا در اثر حرارت یا به مرور زمان و تمیز کردن صفحه نمایش حداقل بخشی از وازلین استفاده شده در خراش های ایجاد شده پاک می شوند.

2. از بین بردن خطوط ایجاد شده روی ال سی دی توسط موز

ممکن است باور نکردنی به نظر برسد اما با استفاده از موز نیز می توانید آسیب های جزئی ایجاد شده روی صفحه ال سی دی خود را برطرف کنید.
در صورتی که صفحه نمایش شما دارای یک یا چند خراش سطحی و سبک است می توانید آن را با استفاده از موز و همچنین یک پارچه نخی نرم و تمیز برطرف کنید.
برای انجام این کار یک تکه موز را برش داده و آن را با حرکات ظریف و دایرهای بر روی صفحه نمایش خراش برداشته بکشید .
موز را دور انداخته و چند دقیقه منتظر بمانید. پس از ۵ دقیقه مشاهده خواهید کرد که چربی های موز خراش را پر کرده اند. در صورتی که نتیجه کار شما را راضی نکرده و خراش هنوز به طور کامل بسته نشده است از تکه دیگری موز استفاده نمایید و آن را با حرکات دورانی بر روی خراش بکشید و پس از چند دقیقه توسط یک پارچه میکرو فیبر یا یک پارچه پنبهای بدون پرز موزهای اضافه بر روی صفحه را کاملاً پاک کنید . اکنون مشاهده می کنید که علاوه بر پر شدن خط و خراش ها صفحه نمایش شما نیز بسیار براق شده است.

3. استفاده از الکل ۹۰ درصد ایزوپروپیل

اگر ال سی دی گوشی صفحه نمایش تلویزیون یا کامپیوتر شما دچار خراش های کوچکی شده است می توانید با استفاده از پنبه، یک برس نرم و الکل ۹۰ درصد ایزوپروپیل آن را از بین ببرید.
ابتدا الکل را بطور یکنواخت بر روی صفحه اسپری کنید، اما مراقب لبه های اطراف صفحه نمایش باشید تا الکل با آنها برخورد نکند زیرا به وسایل الکترونیکی آسیب می رساند، سپس آن را با یک پارچه تمیز میکروفیبر پاک کنید و از پنبه برای هدف قرار دادن نقاط سرسخت استفاده کنید.

4. استفاده از خمیر دندان

برای از بین بردن خراش های بسیار سطحی و کوچک می توانید از خمیر دندان نیز استفاده کنید .بدین منظور ابتدا صفحه ال سی دی را توسط یک پارچه نرم و نخی پاک کنید سپس از یک خمیر دندان ساینده استفاده کنید، زیرا این دندان ها عخاصیت پرداخت داشته و مانند یک سمباده بسیار خوب عمل می کنند.
خمیردندان را بر روی صفحه قرار داده و توسط پارچه میکرو فیبر روی آن را با حرکات دایره ای مالش دهید تا خراش ها پر شوند.

5. استفاده از پاک کن

مداد پاک کن یکی از رایج ترین، آسان ترین و ارزان ترین راه هایی است که برای حذف خط و خش موجود و روی ال سی دی می توان از آن استفاده نمود.
برای این امر تنها کافی است از یک مداد پاک کن لاستیکی نرم استفاده نموده و آن را به صورت ملایم و با حرکت از سمت چپ به راست و راست به چپ بر روی خط و خراش های سطحی موجود بر روی ال سی دی به مدت یک دقیقه بکشید . اصطکاک ناشی از پاک کن می تواند خراش ها را پر کرده و ناپدید کند.

تذکر : این روش ها برای اصلاح خش های ریز است و در استفاده از آنها باید دقت و احتیاط داشت . خراش های بزرگ روی صفحه ال سی دی ، روش ترمیمی ارزان و در دسترسی ندارند.

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید یه سوال داشتم پسرم به تلویزیون اشیاء پرتاب کرده زربه دیده بایدچکارکنیم تاخوب بشه

  1. سلام . بستگی به وضعیت داره .
   اگر ساکن کرج هستید با تابان سرویس تماس بگیرید : 09190950208
   اگر ساکن تهران هستید با امداد تی وی تماس بگیرید : 09335051212
   اگر ساکن شهر دیگری هستید با تعمیرگاه های معتبر و باسابقه تماس بگیرید .

 2. نخیر این یک اشتباه ست من خمیر دندون زدم خش رو که پر نکرد لک خمیردندون هم مومد رو تلوزیون دیگه نرفت

  1. هیچ روشی برای خط و خش های عمیق وجود نداره . فقط خش های سطحی و ریز را میشه با روشهای خونگی کمی محو کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Don`t copy text!