ماهان سرویس .

علت کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر

اگر کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر در هنگام روشن شدن، در حین شستشو یا در پایان برنامه روی نمایشگر ایجاد شده است و شستشو هرگز تمام نمی شود، به احتمال زیاد خرابی رخ داده است. بیایید با هم بفهمیم این خرابی چیست و در این مورد چه کاری باید انجام شود.

کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر به چه معناست؟

کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر نشان دهنده مشکلات گرمایش آب است. یعنی دستگاه نمی تواند آب را در زمان تعیین شده گرم کند.
توجه داشته باشید که در برخی از مدل ها کدهای خطا ERR4، ERROR4 در صفحه کنترل نمایش داده می شوند که معنی آنها همان F4 است.

هنگام ایجاد کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر چه کاری می توان انجام داد؟

گاهی اوقات، خطای F4 به دلیل خرابی پیش پا افتاده واحد کنترل رخ می دهد. بنابراین، برای تماس با تعمیرکار عجله نکنید. سعی کنید تجهیزات را به مدت 5 الی 10 دقیقه از پریز برق جدا کنید و سپس برنامه را دوباره اجرا کنید. اگر با شستشوی بعدی خطا برطرف شد و دوباره ظاهر نشد پس دستگاه خراب نیست. اگر این روش کمکی نکرد از یک تعمیرکار ماهر و متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

خرابی های احتمالی که نیاز به تعمیر دارند ، کدامند؟

1. سوختن المنت گرمایشی دستگاه

این رایج ترین دلیلی است که باعث ایجاد کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر می شود . اگر المنت گرمایشی ماشین لباسشویی حایر سوخته یا نشتی بدلیل شکستگی بدنه مارپیچ آن وجود داشته باشد این کد خطا ایجاد می شود .
با ایجاد کد خطای F4 ، بسته به نوع خرابی المنت گرمایشی، دو علامت رایج از خرابی المنت گرمایشی ظاهر می شود.
1. در صورت سوختن کویل المنت ، دستگاه حایر آب را گرم نمی کند و هنگام روشن شدن و یا هنگام شستشو خطای F4 می دهد.
2. اگر بدنه المنت گرمایش سوراخ شود ، کد خطا می تواند در هر مرحله از برنامه مانند در ابتدای شستشو، در حالی که المنت گرمایشی روشن است، یا حتی در چرخه خشک کن در پایان برنامه ظاهر شود.
در این حالت تعمیرکار ، المنت گرمایش را با یک مولتی متر بررسی می کند و در صورتی که مطمئن شود که خراب است آن را تعویض می کند.

2. خرابی برد کنترل باعث ایجاد کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر می شود.

گاهی اوقات قطعات الکترونیکی در مدار المنت گرمایشی روی برد کنترل از کار می افتند، کنتاکت ها یا مسیرهای آنها می سوزند یا اکسید می شوند که این مشکلات ناشی از موارد زیر هستند:
– آسیب دیدن برد با آب
– استفاده از دستگاه در یک اتاق با سطح رطوبت بسیار بالا (بیش از 90٪)؛
– نوسانات برق
در نتیجه ماشین لباسشویی حایر آب را گرم نمی کند و کد خطای F4 را روی صفحه نمایش می دهد. خطا هنگام روشن شدن یا در حین شستشو ظاهر می شود.
در این گونه موارد تعمیرکار عناصر معیوب روی برد را شناسایی کرده و آنها را با موارد جدید جایگزین می کند. کنتاکت های سوخته یا اکسید شده و مسیرها لحیم می شوند. در موارد سخت، زمانی که پردازنده از کار می افتد یا قسمت قابل توجهی از برد آسیب می بیند، برد کنترل به طور کامل تعویض می شود.

علت کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر
علت کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر

3. خرابی سنسور دما

هدف این سنسور اندازه گیری دمای آب در مخزن و انتقال داده ها به واحد کنترل است. اگر سنسور خراب باشد، برد کنترل اطلاعاتی در مورد دمای آب دریافت نمی کند، بنابراین به المنت حرارتی دستوری برای گرم کردن آب نمی دهد. در نتیجه دستگاه آب را گرم نمی کند و کد خطای F4 در ماشین لباسشویی حایر ایجاد می شود.
هنگام ایجاد این مشکل تعمیرکار سنسور دمای خراب را با سنسور جدید جایگزین می کند.

4. پاره شدن سیم کشی در مدار المنت گرمایش

آسیب مکانیکی و پاره شدن سیم المنت به دو دلیل رخ می دهد. اول اینکه به دلیل لرزش ماشین لباسشویی در حین کار ، سیم ها به تدریج فرسوده می شوند. دوم اثرات مضر جوندگان است که معمولا در خانه های شخصی، چنین مورد ناخوشایندی غیر معمول است.
به موازات یک سیم پاره، ممکن است مشکل اکسیداسیون تماسی و شل شدن بست های سیم در مدار المنت نیز روی دهد.
اگر سیم کشی المنت پاره شده باشد، المنت گرمایش کار نمی کند. در نتیجه آب گرم نمی شود و ماشین لباسشویی حایر هنگام روشن شدن یا 10 الی 15 دقیقه بعد از شروع شستشو خطای F4 را نشان می دهد.
اگر تعمیرکار تشخیص دهد که تنها در یکی از بخش ها پارگی سیم ها رخ داده است، بدون تعویض سیم کشی ، سیم ها را با انقباض حرارتی می پیچد. اگر پارگی بیشتر باشد، مجموعه کابل با سیم تعویض می شود.

برای تعمیر ماشین لباسشویی در کرج ، با ماهان سرویس تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *