شایعترین عیوب کولر گازی و روش رفع آن

با رسیدن فصل تابستان و گرم شدن هوا استفاده از کولر گازی به خصوص در مناطق و شهرهایی که دارای آب و هوای گرمسیری می باشند ، امری رایج است اما برای این که بتوان از هوای خنک و مطبوع تولید شده توسط این کولرهای گازی نهایت لذت و استفاده را برد لازم است هر چند وقت یک بار این کولرها سرویس شوند.
برای سرویس کردن کولرهای گازی و یا تعمیر خرابی این نوع کولرها در کرج نمایندگی  و مراکز معتبری وجود دارند که با داشتن نیروهای مجرب و توانمند در زمینه تعمیر و ارائه خدمات پس از فروش کولر آماده خدمت رسانی به مشتریان می باشند.
در این مقاله به معرفی و بررسی برخی از رایج ترین مشکلات موجود در کولرهای گازی و طریقه ی رفع این مشکلات پرداخته ایم تا بتوانیم شما را در رفع این عیوب یاری کنیم.

بهترین تعمیرکار کولر گازی در کرج
بهترین تعمیرکار کولر گازی در کرج

شایع ترین مشکلات کولرهای گازی

1. کثیف شدن فیلتر هوا

یکی از قطعات کولر گازی که در صورت توجه نکردن و نادیده گرفتن آن ، می تواند باعث پایین آمدن راندمان کولر شده و خود این مسئله می‌تواند موجب خرابی دیگر قطعات کولر نیز شود ، فیلتر هوا می باشد.
لازم است که فیلتر هوا پس از هر چند بار استفاده از کوله کاملاً تمیز شود.

2. ایجاد باد گرم از کولر گازی

یکی از مشکلاتی که ممکن است به دلیل روشن نشدن کمپرسور ایجاد شود، تولید باد گرم می باشد . نشتی گاز فریون از کولر یکی دیگر از دلایل ایجاد باد گرم است در صورت نشتی گاز فریون باید یک تعمیر کار تخصصی محل نشتی را تشخیص داده وآن را برطرف کنند.
از دلایل دیگر ایجاد باد گرم توسط کولر گازی می توان به خراب بودن پروانه خنک کننده کندانسور اشاره نمود . در صورتی که دریچه کولر را برداشته و درپوش را جدا کنید می‌توانید پروانه خنک کننده را بررسی کنید.

3. ریزش آب از کولر

هنگامی که کولر دارای آبریزی می باشد علامت مسدود شدن راه آب خروجی است. شما می توانید این مشکل را با باز کردن مسیر تخلیه آب برطرف کنید. زمانی که گاز کولر کم باشد نیز می‌تواند باعث نشتی آب از کولر شود.

4. ایجاد صدای نامتعارف از کولر گازی

سر و صدای زیاد یکی از رایج ترین مشکلات برای افرادی است که دارای کولرهای گازی می باشند . برای برطرف کردن این صداهای ناهنجار ابتدا باید جای کولر را تنظیم کرده و آن را ثابت کنید به طوری که هنگام نصب جای آن کاملا تراز باشد ف سپس باید پیچ کانال ها و قسمت‌های دیگر کولر را بررسی کنید تا مبادا شل شده باشند.

5. عدم روشن شدن سیستم تهویه مرکزی

در صورتی که سیستم تهویه مرکزی کولر گازی شما روشن نمی شود باید سعی کنید تنظیمات ترموستات و کنترل آن را انجام دهید. اگر با این کار مشکل شما برطرف نشد باید از متخصصان حرفه‌ای کمک بگیرید.

6. خاموش شدن کولر گازی

در صورتی که کولر گازی شما در حین کارکرد به طور ناگهانی خاموش می شود ممکن است برد فرمانی یا مدار الکتریکی دستگاه با مشکل روبرو شده باشد. در این صورت باید سریعا از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بخواهید تا مشکل را برای شما برطرف کند. خرابی فرمان یا مدار الکتریکی دستگاه ممکن است مشکلات دیگری از جمله اختلال در کولر گازی و یا عمل نکردن دستگاه طبق برنامه و… ایجاد کند.
از دیگر مواردی که موجب خاموش یا روشن شدن ناگهانی کولر می شود بالا بودن آمپر مصرفی می باشد که ممکن است به دلیل مشکل در سیم کشی باشد. در صورتی که سیم کشی ایراد داشته باشد خطرناک بوده و ممکن است آتش سوزی ایجاد شود.

7. یخ زدن کولر گازی

اولین و مهم ترین علت یخ زدگی کولر گازی می تواند به خاطر کافی نبودن گاز باشد که در این صورت باید کولر را از نظر نشتی گاز بررسی کنید هنگامی که فیلتر های کولر کثیف باشند یا گرد و خاک زیادی گرفته باشند نیز می توانند سبب یخ زدن شوند . از دیگر دلایل یخ زدن کولر گازی می توان به انسداد مسیر لوله ها اشاره نمود.

8. کار نکردن فن داخلی کولر

هنگامی که فن داخلی کولر کار نمی کند ممکن است چندین عامل باعث ایجاد این مشکل شوند. یکی از این عوامل کثیف بودن فیلتر می باشد ، عامل دیگر شکستگی خازن ها یا سوختگی سیم ها می باشد . از دلایل دیگر کار نکردن فن داخلی می توان به از کار افتادن یا شکستن موتور گردش هوا اشاره نمود برای آنکه متوجه شوید مشکل از کجاست کافیست دستگاه تهویه مطبوع خود را باز کرده و ان را بررسی کنید تا علت مشکل را دریابید.

9. مصرف برق زیاد

در صورتی که اتصالات الکتریکی در کولر دچار اشکال شده و یا سوخته باشند می‌تواند باعث مصرف برق زیاد دستگاه شود. از عوامل دیگر مصرف برق زیاد توسط دستگاه می توان به عملکرد نامناسب موتور ، دریچه‌های گردش هوا و لوله ها اشاره نمود. همچنین باید دقت داشته باشید که لوله های اواپراتور قسمت داخلی و لوله های کندانسور نیز کثیف نباشند.
در صورتی که شما دارای کولر گازی در منزل یا محل کار خود هستید و نیاز به تعمیرکار مناسب در شهر کرج دارید ، باید بدانید که برای تعمیر کولر گازی در کرج نمایندگی و مراکز معتبری وجود دارد که دارای نیروهای ماهر و آموزش دیده ای هستند که با مراجعه به آن جا می توانید از خدمات آن ها استفاده کنید.

10. عدم خنک شدن هوا توسط دستگاه

در صورتی که کمپرسور دستگاه با مشکل روبرو شده و خراب شده باشد یا شارژ گاز کولر تمام شده باشد ، دستگاه قادر به خنک کردن هوای اطراف نمی باشد.
از دلایل دیگر عدم خنک کردن هوا توسط کولرهای گازی می توان به خرابی برد اشاره نمود.
اگر متوجه شدید که هیچ یک از موارد ذکر شده عامل ایجاد این مشکل نیست ، باید بررسی کنید که آیا این دستگاه بر روی درجه مناسبی قرار دارد یا خیر.

11– کویل های اواپراتور یخ زده اند.

برای آنکه هوای گرم داخل خانه به بیرون منتقل شود کویل های اواپراتور باید به درستی کار کنند. در صورتی که این قطعات دچار مشکل شده باشند نمی توانند هوای گرم را خارج نموده و خود نیز گرما از دست می دهند که این مسئله باعث یخ زدگی این قطعات می شود .
یکی دیگر از مواردی که باعث یخ زدن کویل های اواپراتور می شود نشتی گاز فریون است.
برای بررسی و برطرف کردن این مشکل باید از سرویسکاران با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

12. عدم کار کردن فن دستگاه

اگر عملکرد کولر گازی مختل شده باشد ممکن است فن دستگاه که یکی از مهمترین قطعات آن است، خراب شده باشد.
تمام کولر های گازی دارای دو فن هستند ، در صورتی که هرکدام از آنها خراب شود کولرگازی با مشکل روبه‌رو می‌شود.
وظایف این دو فن با یکدیگر متفاوت است ، به طوری که یکی از آنها وظیفه خارج کردن هوای درون محیط از روی سیم پیچ های اواپراتور را برعهده داشته ودیگری برای خارج کردن گرمای جذب شده به بیرون از محیط ، وظیفه عبور هوا از روی کندانسور یونیت خارجی را دارد .
یکی دیگر از دلایل عدم کارکرد فن ها سوختگی خازن می باشد. از آنجایی که خازن به کمپرسور وصل است در صورت سوختگی ، فن کولر را از کار می‌اندازد.
از دلایل دیگر خراب شدن فن کولر گازی ، می توان به خراب شدن برد اشاره نمود.
در صورتی که هیچ یک از موارد ذکر شده باعث از کار افتادن فن کولر گازی نشده باشند ، تنها کار باقی مانده بررسی کردن سنسور کنترل دما است .
فن از کار افتاده در کولر گازی باید تعمیر یا تعویض شود . برای برطرف کردن مشکلات مربوط به فن از کار افتاده با یک تعمیرکار ماهر تماس بگیرید.

13. دستگاه خاموش نمی شود

اگر ترموستات کولر گازی خراب شده باشد ، هیچ دستوری را از سیستم کنترل خود دریافت نکرده و نمی تواند خاموش شود .
با توجه به اینکه ترموستات ، اندازه دمای ولتاژ کمپرسور و فن را کنترل می کند ، اگر این قطعه با مشکل مواجه شود به دلیل آنکه ولتاژ بطور دائمی به کمپرسور ارسال می‌شود دستگاه نمی ‌تواند خاموش شود.
برای برطرف کردن این مشکل باید دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه نموده و طبق آن عمل کنید . همچنین می توانید با نمایندگی برند کولر گازی خود تماس گرفته و از آنها کمک بگیرید.

نکات مراقبت از کولر گازی برای افزایش طول عمر دستگاه

– یکی از مواردی که باعث ایجاد آسیب در کمپرسور کولرهای گازی می شود خالی یا کم شدن گاز درون دستگاه می باشد .
به همین دلیل لازم است دستگاه به صورت سالیانه سرویس شده تا بتوان از مقدار مناسب گاز درون کولر اطمینان حاصل نمود.
– برای اینکه بتوانید در مصرف برق صرفه جویی کنید و باعث کاهش برق مصرفی توسط کولر گازی خود شوید لازم است کندانسورهای کولرگازی را به طور منظم تمیز کنید.
– به ‌طور تمام وقت از دستگاه خود استفاده نکرده و ساعاتی آن را خاموش کنید تا دستگاه بتواند استراحت کند.
– یکی دیگر از مواردی که باعث ایجاد مشکل در کولرهای گازی می شود وجود نوسان در برق می باشد. به همین دلیل لازم است برق ورودی به دستگاه را از نظر نداشتن نوسان بررسی کنید.
– کولرهای گازی با از بین بردن رطوبت در هوا ، محیط را خنک می کنند و در مقابل کولرهای آبی در محیط باعث ایجاد رطوبت می شوند .
برای جلوگیری از خراب شدن کولر گازی خود از به کار بردن همزمان این دو دستگاه در یک محیط اجتناب کنید.
– برای اینکه به دستگاه فشار کمتری وارد شود سعی کنید آن را مواقعی روشن کنید که دمای محیط بالا نباشد.
– برای جلوگیری از خراب شدن کمپرسور کولرهای گازی ، در هنگام کارکرد این دستگاه ها تمامی پنجره ها را ببندید . زیرا در صورت باز بودن پنجره ها ، مقدار زیادی از توان دستگاه باید صرف خنک کردن هوای گرمی که از طریق پنجره ها وارد محیط شده است، شود.

نوشته های مشابه

Call Now Buttonتماس با ماهان سرویس
Don`t copy text!