ماهان سرویس .

مهمترین دلایل نشت آب از یخچال و فریزر + راهکار

نشتی آب از یخچال یکی از دردسرهایی است که ممکن است با آن مواجه شده باشید. یخچال یکی از دستگاه‌های برقی خانگی است که به صورت مداوم و ۲۴ ساعته کار می کند و طوری ساخته شده است که دوام بیاورد .با این حال برخی از اشتباهات آسان می تواند عملکرد این دستگاه ها را به خطر انداخته و منجر به نشتی آب از یخچال به بیرون شود.
اگر متوجه جمع شدن آب در کف آشپزخانه خود شده اید که از یخچال جاری شده است توصیه می کنیم به خواندن این مقاله برای دانستن دلایل رایج و راه‌ حل‌های آن شوید .
نشت آب از یخچال در صورتی که باعث لغزنده شدن کف آشپزخانه شود در واقع یک خطر ایمنی محسوب می شود.

دلایل نشتی آب از یخچال چیست؟

1. قرار داشتن یخچال بر روی یک سطح نا صاف و تراز نبودن آن

در صورتی که یخچال خود را به تازگی خریداری کرده اید و یا به خانه جدیدی نقل مکان کرده‌اید این احتمال وجود دارد که جابه جایی ساده دستگاه باعث نشت آب از آن شده باشد.
یخچال در واقع نباید هم سطح با کف زمین باشد. برای این که مایع خنک کننده این دستگاه به درستی کار کند و در برخی موارد درب بطور خودکار بسته شود یک شیب اندک به سمت عقب نیاز دارد به طوری که قسمت پشتی یخچال باید حدود 2/1 تا 4/1 اینچ به زمین نزدیک تر از قسمت جلو باشد.
در صورتی که اخیراً مجبور به جابجا کردن یخچال شده‌اید ممکن است دستگاه از حالت طبیعی خود خارج شده یا خیلی نزدیک به سطح زمین باشد و به درستی تخلیه نشود .
این موضوع را به راحتی با یک تراز که دریخچال عمود بر درها قرار داده شده است بررسی کنید و اگر زاویه خارج از خط است آن را اصلاح کنید.

2. آسیب دیدن زهکش زیر یخچال

به طور معمول از یخچال به طور طبیعی مقداری آب به بیرون نشت پیدا می‌کند اما این آب در ظرفی زیر یخچال جمع می شود، بنابراین آبی که داخل سینی ریخته می شود از روی آن تبخیر می شود.
اگرچه سوراخ یا ترک ایجاد شده در این ظرف یا سینی غیر عادی است اما می‌تواند یکی از دلایل نشت آب از یخچال باشد.
هنگامی که زهکشی یخ زدایی مسدود می شود خواه توسط ذرات غذا یا یخ های حاصل از یخ زدن مواد غذایی و ترکیبی از آنها دستگاه باید به صورت اضافه کار کند.
شما می توانید با بیرون کشیدن این قسمت از زیر یخچال و بررسی صفحه آن، آن را از نظر آسیب و سوراخ شدن بررسی کنید و در صورت مشاهده ی آسیب یک سینی دیگر خریداری نموده و در زیر یخچال خود قرار دهید.

دلایل نشتی آب از یخچال چیست؟
دلایل نشتی آب از یخچال چیست؟

3. مسدود شدن زهکشی یخ زدایی یخچال

محفظه فریزر در امتداد دیواره پشتی پایین یک دهانه وجود دارد که به هوای مرطوب اجازه خروج می دهد. در صورتی که این زهکش مسدود شود چه به دلیل انباشته شدن اقلام در فریزر یا گیرکردن زباله هایی که لاین های آن را مسدود کرده اند کویل های کندانسور یخچال باید به صورت اضافه کار کنند که منجر به چکه کردن آب می ‌شود.
در ادامه به نحوه بررسی و حل این مشکل پرداخته ایم.
قسمت زه کشی یخ زدایی در فریزر را پیدا کنید و مواد غذایی یخ زده که روی آن را پوشانده اند، را بردارید تا هوا آزادانه جریان یابد . سپس یک روز صبر کنید تا ببینید آیا این کار مشکل را حل می کند یا خیر.
در صورتی که مشکل برطرف نشد از یک تعمیرکار استفاده نمود و توسط آن آب گرم را در سیستم زهکشی بریزید تا زباله های موجود در آن پاک شده و یخچال به طور عادی کار کند.

4. مسیر تامین آب دستگاه را بررسی کنید.

اگر یخچال دارای یخساز یا آبریز است ممکن است خط آبی که آن را تغذیه می ‌کند مسدود شده یا یخ زده باشد.
به عبارت دیگر اگر یخچال شما کاملاً تراز بوده و سیستم اصلی زهکشی آن بدون مانع است اما همچنان نشتی از دستگاه وجود دارد ، ممکن است مشکل از خط تامین آب باشد .
برای بررسی این مورد یخچال را از برق کشیده و شیلنگ پلاستیکی که از دستگاه یخساز یخچال خارج شده است را همراه فیلتر آب پشت دستگاه بیرون بیاورید ، اگر آب از امتداد بیرونی شلنگ چکه می‌کند باید از یک تکنسین ماهر و با تجربه در این زمینه برای برطرف شدن این مشکل کمک بگیرید.
تمام موارد فوق اصلاحات و تنظیمات ساده‌ای هستند که می توانید خودتان آنها را در خانه انجام دهید با این حال اگر کارهای فنی بلد نیستید و یا تجربه ای در این زمینه ندارید به جای آنکه خودتان دست به کار شده و سعی در برطرف کردن مشکل داشته باشید از یک تعمیر کار ماهر و متخصص کمک بگیرید تا از ایجاد خرابی بیشتر در دستگاه خود جلوگیری نمایید.

دلایل نشت آب از فریزر چیست؟

1 . ترک خوردن یکی از لوله های تخلیه دستگاه

ابتدا اجازه دهید با جدی ترین و نگران کننده ترین دلیلی که ممکن است باعث نشتی آب از فریزر شود ، شروع کنیم. در صورتی که لوله تخلیه دستگاه مشکل داشته باشد آب به بیرون نشت می یابد . لوله تخلیه فریزر وظیفه برداشت آب از فریزر و فیلتر کردن آن بیرون از دستگاه را بصورت ایمن برعهده دارد . اگر در این لوله شکاف یا ترکی وجود داشته باشد باعث نشتی آب از فریزر به بیرون می شود.
برای اینکه بدانید دقیقا این لوله در کجا قرار دارد به دفترچه راهنمای دستگاه خود نگاهی بیندازید و آن را بررسی کنید و ببینید که آیا ترکی در آن وجود دارد یا خیر . اگر محل جمع شدن آب مستقیماً در زیر لوله تخلیه باشد احتمالاً ترک یا سوراخی در آن وجود دارد که در این صورت باید تعویض شود.

2. قرار ندادن درست مواد غذایی در فریزر

خوشبختانه گاهی اوقات نشتی یافتن آب در فریزر به تعمیرات جدی نیاز ندارد ، زیرا ممکن است نحوه چیدمان مواد غذایی در آن را درست انجام نداده باشید که در این صورت با تنظیم درست چیدمان می توانید مشکل را برطرف کنید.
همچنین ممکن است اقلام زیادی را در فریزر داشته باشید که رطوبت زیادی دارند . این مسئله می ‌تواند باعث افزایش رطوبت در داخل فریز شود . اگر اقلام زیادی روی دیواره پشتی فریزر قرار داده شوند ممکن است رطوبت در پشت دستگاه جمع شود سپس آب از دیواره دستگاه به پایین سرازیر شده و از پشت آن به بیرون می ریزد . در این صورت اگر نحوه چیدمان اقلام خود را تغییر دهید رطوبت در داخل دستگاه شما جمع نمی شود.

3. یخ زدایی کردن از فریزر باعث نشتی آب از دستگاه شده است.

همه دلایل احتمالی نشتی آب از فریزر چیز بدی نیستند . به عنوان مثال ، ممکن است به دلیل یخ زدایی فریزر با نشتی آب روبرو شده باشید این کاری است که باید هر از چند گاهی انجام دهید تا از تاثیر گذاری تکه های یخ بر کارایی دستگاه جلوگیری کنید.
به خاطر داشته باشید که هنگامی که فریزر خود را یخ زدایی می‌کنید رطوبت حاصل از آن از دستگاه بیرون می ریزد بنابراین باید یک حوله زیر فریزر خود قرار دهید تا از آسیب رساندن به کفپوش خود جلوگیری کنید.

4. پاره شدن درزگیرها و لاستیک های دور درب فریزر

در صورتی که مشکلی در آب بندی درب فریزر و شما وجود داشته باشد امکان نشتی یافتن آب از فریزر وجود دارد . لاستیک های دور درب دستگاه برای جلوگیری از ورود هوای گرم به داخل فریزر و خارج شدن هوای سرد از فریزر به بیرون و بسته شدن صحیح درب نصب می شوند. در صورتی که مشکلی در آب بندی درب دستگاه وجود داشته باشد هوای گرم به داخل آن وارد شده و باعث می‌شود همه چیز در فریزر آب شود . هنگامی که این اتفاق می‌افتد آب از داخل دستگاه به خارج سرازیر می شود .
در اینصورت ممکن است مجبور شوید لاستیک دور درب فریزر خود را تعویض کنید . گاهی اوقات تنها تمیز کردن مهروموم لاستیکی دور درب دستگاه ، این مشکل را برطرف می کند بنابراین لازم است تمیز کردن این قسمت را به صورت منظم انجام دهید.

5. دستگاه روی زمین تراز نیست.

در صورتی که فریزر شما بر روی زمین بصورت تراز شده قرار نداشته باشد امکان نشتی آب از فریزر به بیرون وجود دارد . به دستگاه خود نگاهی بیندازید اگر به نظر می رسد که به سمت جلو کج شده است این احتمال وجود دارد که مهر و موم درب به درستی بسته نشوند . در این حالت مشکل از آب بندی درب دستگاه نیست بلکه به دلیل تراز نبودن جای دستگاه است . در این صورت ممکن است مجبور شوید پایه های فریزر را تعویض کنید.

6. مسدود شدن سوراخ های تخلیه

یکی دیگر از دلایل احتمالی نشتی آب از فریزر این است که گرفتگی و انسداد در سوراخ تخلیه دستگاه وجود دارد .سوراخ تخلیه که معمولاً سوراخ یخ ‌زدایی نیز نامیده می‌شود در پشت فریزر قرار داشته و وظیفه برداشت آب و تخلیه آن از دستگاه را بر عهده دارد . ممکن است این قسمت با زباله ، مواد غذایی و ذرات دیگر مسدود شود که در این صورت می‌تواند دلیل نشتی آب از فریزر شود . در این صورت باید سوراخ تخلیه را به خوبی تمیز کنید، این فرایند نسبتا آسان است و تنها چیزی که برای این کار نیاز دارید کمی آب گرم و یک پارچه می باشد.

7. معیوب شدن کنترلگر دما

در نهایت در صورتی که مشکلی در کنترلگر دمای فریزر وجود داشته باشد آب ممکن است از آن به بیرون نشت یابد. کنترلگر دما در فریزر وظیفه دارد که از سرد بودن فریزر به اندازه کافی اطمینان حاصل کند تا بتواند از مواد غذایی که درون آن قرار داده می‌شود محافظت کند . در صورتی که مشکلی در کنترلگر دما وجود داشته باشد فریزر ممکن است دمای مناسبی نداشته باشد . اگر فریزر خیلی گرم باشد ورقه های یخ شروع به ذوب شدن می کنند در نتیجه آب از دستگاه به بیرون نشت می کند . برای تعمیر کنترلگر دما باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

تعمیر یخچال خود را به ماهان سرویس بسپارید

ساکنین تهران و کرج ، در صورت نیاز به تعمیر یخچال، فریزر و ساید ، می توانند با ماهان سرویس تماس گرفته تا در کمترین زمان ، دستگاه تعمیر شود .
✅ تعمیر انواع یخچال های ایرانی و خارجی با گارانتی و نرخ اتحادیه
mahan karaj min

همچنین بخوانید :

⬅️  ترفندهای برطرف کردن بوی بد یخچال
⬅️  برفک زدن یخچال نشانه چیست؟ + راه حل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *