4 علت نشتی آب از یخچال

نشتی آب از یخچال یکی از دردسرهایی است که ممکن است با آن مواجه شده باشید. یخچال یکی از دستگاه‌های برقی خانگی است که به صورت مداوم و ۲۴ ساعته کار می کند و طوری ساخته شده است که دوام بیاورد .با این حال برخی از اشتباهات آسان می تواند عملکرد این دستگاه ها را به خطر انداخته و منجر به نشتی آب از یخچال به بیرون شود.
اگر متوجه جمع شدن آب در کف آشپزخانه خود شده اید که از یخچال جاری شده است توصیه می کنیم به خواندن این مقاله برای دانستن دلایل رایج و راه‌ حل‌های آن شوید .
نشت آب از یخچال در صورتی که باعث لغزنده شدن کف آشپزخانه شود در واقع یک خطر ایمنی محسوب می شود.

دلایل نشتی آب از یخچال چیست؟

1. قرار داشتن یخچال بر روی یک سطح مصاف

در صورتی که یخچال خود را به تازگی خریداری کرده اید و یا به خانه جدیدی نقل مکان کرده‌اید این احتمال وجود دارد که جابه جایی ساده دستگاه باعث نشت آب از آن شده باشد.
یخچال در واقع نباید هم سطح با کف زمین باشد. برای این که مایع خنک کننده این دستگاه به درستی کار کند و در برخی موارد درب بطور خودکار بسته شود یک شیب اندک به سمت عقب نیاز دارد به طوری که قسمت پشتی یخچال باید حدود 2/1 تا 4/1 اینچ به زمین نزدیک تر از قسمت جلو باشد.
در صورتی که اخیراً مجبور به جابجا کردن یخچال شده‌اید ممکن است دستگاه از حالت طبیعی خود خارج شده یا خیلی نزدیک به سطح زمین باشد و به درستی تخلیه نشود .
این موضوع را به راحتی با یک تراز که دریخچال عمود بر درها قرار داده شده است بررسی کنید و اگر زاویه خارج از خط است آن را اصلاح کنید.

2. آسیب دیدن زهکش زیر یخچال

به طور معمول از یخچال به طور طبیعی مقداری آب به بیرون نشت پیدا می‌کند اما این آب در ظرفی زیر یخچال جمع می شود، بنابراین آبی که داخل سینی ریخته می شود از روی آن تبخیر می شود.
اگرچه سوراخ یا ترک ایجاد شده در این ظرف یا سینی غیر عادی است اما می‌تواند یکی از دلایل نشت آب از یخچال باشد.
هنگامی که زهکشی یخ زدایی مسدود می شود خواه توسط ذرات غذا یا یخ های حاصل از یخ زدن مواد غذایی و ترکیبی از آنها دستگاه باید به صورت اضافه کار کند.
شما می توانید با بیرون کشیدن این قسمت از زیر یخچال و بررسی صفحه آن، آن را از نظر آسیب و سوراخ شدن بررسی کنید و در صورت مشاهده ی آسیب یک سینی دیگر خریداری نموده و در زیر یخچال خود قرار دهید.

دلایل نشتی آب از یخچال چیست؟
دلایل نشتی آب از یخچال چیست؟

3. مسدود شدن زهکشی یخ زدایی یخچال

محفظه فیریزر در امتداد دیواره پشتی پایین یک دهانه وجود دارد که به هوای مرطوب اجازه خروج می دهد. در صورتی که این زهکش مسدود شود چه به دلیل انباشته شدن اقلام در فریزر یا گیرکردن زباله هایی که لاین های آن را مسدود کرده اند کویل های کندانسور یخچال باید به صورت اضافه کار کنند که منجر به چکه کردن آب می ‌شود.
در ادامه به نحوه بررسی و حل این مشکل پرداخته ایم.
قسمت زه کشی یخ زدایی در فریزر را پیدا کنید و مواد غذایی یخ زده که روی آن را پوشانده اند، را بردارید تا هوا آزادانه جریان یابد . سپس یک روز صبر کنید تا ببینید آیا این کار مشکل را حل می کند یا خیر.
در صورتی که مشکل برطرف نشد از یک تعمیرکار استفاده نمود و توسط آن آب گرم را در سیستم زهکشی بریزید تا زباله های موجود در آن پاک شده و یخچال به طور عادی کار کند.

4. مسیر تامین آب دستگاه را بررسی کنید.

اگر یخچال دارای یخساز یا آبریز است ممکن است خط آبی که آن را تغذیه می ‌کند مسدود شده یا یخ زده باشد.
به عبارت دیگر اگر یخچال شما کاملاً تراز بوده و سیستم اصلی زهکشی آن بدون مانع است اما همچنان نشتی از دستگاه وجود دارد ، ممکن است مشکل از خط تامین آب باشد .
برای بررسی این مورد یخچال را از برق کشیده و شیلنگ پلاستیکی که از دستگاه یخساز یخچال خارج شده است را همراه فیلتر آب پشت دستگاه بیرون بیاورید ، اگر آب از امتداد بیرونی شلنگ چکه می‌کند باید از یک تکنسین ماهر و با تجربه در این زمینه برای برطرف شدن این مشکل کمک بگیرید.
تمام موارد فوق اصلاحات و تنظیمات ساده‌ای هستند که می توانید خودتان آنها را در خانه انجام دهید با این حال اگر کارهای فنی بلد نیستید و یا تجربه ای در این زمینه ندارید به جای آنکه خودتان دست به کار شده و سعی در برطرف کردن مشکل داشته باشید از یک تعمیر کار ماهر و متخصص کمک بگیرید تا از ایجاد خرابی بیشتر در دستگاه خود جلوگیری نمایید.

تعمیر یخچال خود را به ماهان سرویس بسپارید

ساکنین تهران و کرج ، در صورت نیاز به تعمیر یخچال، فریزر و ساید ، می توانند با ماهان سرویس تماس گرفته تا در کمترین زمان ، دستگاه تعمیر شود .
✅ تعمیر انواع یخچال های ایرانی و خارجی با گارانتی و نرخ اتحادیه

همچنین بخوانید :

⬅️  ترفندهای برطرف کردن بوی بد یخچال
⬅️  برفک زدن یخچال نشانه چیست؟ + راه حل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Don`t copy text!