ماهان سرویس .

خطای F23 ماشین لباسشویی بوش

در ماشین لباسشویی های بوش گاهی اوقات ممکن است بعد از این که دستگاه را روشن کرده و شستشو را شروع می کنید ، خطای F23 ماشین لباسشویی بوش بر روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر شود. در این مواقع، همزمان صدای پمپ تخلیه نیز شنیده می شود. این خطا ممکن است هم در حین شستشو و هم در حین آبکشی ظاهر شود. در صورت وقوع این خطا، وقتی دوباره دستگاه را روشن می کنید، ماشین لباسشویی برنامه شستشو را شروع نمی کند و این خطا بلافاصله بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود.
در این مطلب قصد داریم به بررسی دلایل خطای F23 ماشین لباسشویی بوش بپردازیم و نکاتی را در این مورد بیان کنیم.

دلایل رایج خطای F23 ماشین لباسشویی بوش

در ماشین لباسشویی سیستمی وجود دارد که مسئول کنترل نشتی است. ماشین های لباسشویی دارای یک سینی جمع آوری آب هستند که در آن یک سنسور نشتی نصب شده است. اگر آب به این ظرف منتقل نشود، شناور بالا می‌آید و میکروسوئیچ سنسور را می‌بندد، که از طریق برد کنترل، سیگنالی برای توقف برنامه و تخلیه آب می ‌دهد و خطای f23 نمایش داده می شود.
خطای F23 ماشین لباسشویی بوش ممکن است به دلایل مختلفی نمایان شود. در ادامه برخی از دلایل خطای f23 ماشین لباسشویی بوش را بررسی می کنیم.

1. نشتی در مسیر آب

در داخل محفظه دستگاه بین مخزن و لوله تخلیه، پمپ تخلیه و شلنگ تخلیه وجود دارد. لوله تخلیه و شلنگ ممکن است به دلیل آسیب های مکانیکی و غیره دچار نشتی شود. در این مواقع متوجه نشت آب در کنار دستگاه خواهید شد و صدای پمپاژ به طور مداوم شنید می شود. در این شرایط، لازم است اتصال دهنده ها را در قسمتی که نشتی دارد، به عنوان مثال لوله یا شلنگ تعویض کنید.

خطای F23 ماشین لباسشویی بوش
خطای F23 ماشین لباسشویی بوش

2. فرسودگی یاتاقان ها

یاتاقان ها امکان چرخش درام روی شفت را فراهم می کنند و آب بندی، روغن کاری و محکم بودن آن را تضمین می کند. با گذشت زمان، مهر و موم آن ها فرسوده شده و آب وارد بلبرینگ ها می شود و یا ممکن است در اثر خوردگی از بین بروند.
ساییدگی بلبرینگ را می توان با لکه های زنگ زده روی درام، سر و صدا در هنگامی که ماشین لباسشویی مشغول به کار است به ویژه در طول چرخیدن آن تشخیص داد. علاوه بر این، اگر با دست آن را بچرخانید، درام بسیار آویزان می شود. در این مواقع آب از یاتاقان ها وارد سامپ می شود که منجر به ایجاد خطای f23می شود.

3. نشتی مخزن ماشین لباسشویی

در مدل های قدیمی تر ماشین لباسشویی بوش مخازن فلزی وجود دارد که با گذشت زمان شروع به نشتی می کنند، دستگاه به این نشتی واکنش نشان می دهد و خطای f23 را نمایش می دهد. ممکن است نیاز باشد مخزن تعویض شود.

4. خرابی المنت گرمایش

اگرچه المنت گرمایشی به سیستم حفاظت از نشتی متصل نیست، اما نقص آن در عملکرد الکترونیکی دستگاه اختلال ایجاد می کند. اگر عنصر گرمایش دچار مشکل شود، سیگنال های اشتباهی را دریافت می کند و خطا های مختلفی از جمله f23 را ایجاد می کند.

اقدامات پیشگیرانه از خطای F23 ماشین لباسشویی بوش

برای جلوگیری از ایجاد خطای f23 و حفظ عملکرد صحیح دستگاه، به راهکارهای زیر توجه کنید.

1. بررسی اتصالات

ابتدا از اتصال برق و اتصالات سیم‌ ها اطمینان حاصل کنید. ممکن است اتصالی در سیستم گرمایشی دچار مشکل شده باشد که باعث ایجاد خطای f23 می ‌شود. در صورت وجود هر گونه خرابی یا درز در اتصالات، آن را تعمیر کنید و اتصالات را محکم کنید.

2. بررسی فیلتر

فیلتر ماشین لباسشویی را بررسی کنید و از عدم وجود هر گونه ذرات کثیفی یا آلودگی در آن اطمینان حاصل کنید. چنانچه فیلتر کثیف است، آن را تمیز کنید و یا در صورت نیاز، آن را تعویض کنید.

3. بررسی پمپ آب

پمپ آب ماشین لباسشویی را بررسی کنید و از وجود هر گونه مسدودی یا خرابی در آن اطمینان حاصل کنید. ممکن است خطای f23 به دلیل مشکل در پمپ آب رخ داده باشد. در صورت وجود مشکل، جهت بررسی و عیب یابی پمپ با یک تکنسین تماس بگیرید.

4. بررسی حالت گرمایش

مطمئن شوید که ماشین لباسشویی به درستی در حالت گرمایش قرار می‌گیرد. بررسی کنید که آیا درجه حرارت صحیحی را تنظیم کرده‌ اید و سیستم گرمایشی به درستی کار می ‌کند یا خیر. در صورت لزوم، تنظیمات را بررسی و اصلاح کنید.

5. بررسی خطوط آب

اطمینان حاصل کنید که خطوط آب، به درستی به ماشین لباسشویی متصل شده باشند و هیچ مانعی وجود ندارد که باعث محدودیت جریان آب شود. مطمئن شوید که شیر های آب به طور کامل باز هستند و تمام خطوط آب را آزاد کنید.

6. بررسی فشار آب

مطمئن شوید که فشار آب کافی است تا ماشین لباسشویی به درستی کار کند. اگر فشار آب ضعیف باشد، ممکن است باعث ایجاد خطای f23 شود. در این صورت می ‌توانید با تنظیم شیر های آب یا تعمیر سیستم تصفیه آب، فشار آب را افزایش دهید.

در صورتی که پس از بررسی موارد ذکر شده همچنان با خطای f23 مواجه می شوید، با تعمیرکار تماس بگیرید

برای رفع خطای F23 ماشین لباسشویی بوش و تعمیر لباسشویی بوش در کرج ، با ماهان سرویس تماس بگیرید.

مطلب مرتبط 

علت خطای F00 و E00 در ماشین لباسشویی بوش چیست؟
علت خطای d07 در ماشین لباسشویی بوش چیست؟
علت باز نشدن درب لباسشویی بوش + راه حل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *